ČERNÁ ARCHITEKTURA

NOVOSTAVBA RODINNÉHO DOMU VE VELATICÍCH

STUDIE: 2016 / PROJEKT: v projekční přípravě / SPOLUPRÁCE: Ing. Petr Zelinka, Bc. Vít Burian / INVESTOR: soukromá osoba

Koncept

Návrh domu vychází z tvaru, velikosti a umístění pozemku, jeho orientace ke světovým stranám a také z požadavků investora na dispoziční uspořádání domu. Stavební čára a nutné odstupové vzdálenosti určily umístění stavby na pozemku – od komunikace je dům vzdálený 5,7m, odstup od hranice s pozemkem na severní straně je 2m, na straně jižní 4,37m. Dům je hmotově rozdělený na dvě části – dvoupodlažní stavba se sedlovou střechou s hřebenem orientovaným kolmo ke komunikaci a přízemní část s rovnou střechou orientovaná směrem do zahrady a předsazená část garáže se vstupem do domu. Dům je částečně podsklepený.

Dispoziční řešení domu je 4+1. K domu se přichází po přístupovém chodníku, který vede podél příjezdové cesty ke garáži. Do domu se vstupuje krytým zádveřím, předsíň je prosvětlená velkým fixním oknem. Z předsíně se vchází do komunikační osy domu – haly, která spojuje všechny provozy v domě. Na pravé straně – orientované směrem na sever – je umístěná technická místnost se schodištěm do sklepa, dále navazuje pohodlné dvouramenné schodiště, které vede do 2.np, za schodištěm se nachází sklad přístupný ze zadní části zahrady. Na stranu jižní je pak orientovaná koupelna s oknem směrem do ulice, samostatné wc a ložnice s velkým oknem s přímým vstupem na terasu na zahradě. Chodba je ukončená prosklenými dveřmi, kterými se vchází do přízemní – obytné části domu. Kuchyňská linka se nachází na severní straně, mezi skříňkami je navrženo úzké průhledové okno. Kuchyni vévodí velký jídelní stůl. Za vysokou posuvnou stěnou se dále nachází obývací pokoj s krbovými kamny. Jídelna s kuchyní i obývací pokoj jsou svými velkými okny orientovány směrem na jižní stranu, kde prostor mezi dvoupodlažní částí domu s hlubší dispozicí a přízemní částí s obytným prostorem vyplňuje velká pobytová terasa. Terasa je navržena s částečným krytím pergolou s čirým sklem a popínavými rostlinami.

Ve 2.np je na otevřené chodbě u schodiště umístěna pracovna – pracovní stůl s úložným prostorem a knihovnou. Z pracovny je výhled na zahradu z vysokého okna, ze kterého je zároveň možný přístup na plochou střechu přízemní obytné části domu. Z chodby se vchází do dvou dětských pokojů orientovaných svými velkými okny na jižní stranu. Na stranu severní je pak umístěna malá koupelna s infrasaunou a šatna. V domě se nachází garáž pro jedno auto, pod garáží je umístěný sklep přístupný z technické místnosti. Fasáda dvoupodlažní části domu je navržená v bílém odstínu, přízemní části domu mají odstín šedobéžový. Okna jsou navržena s dřevěnými rámy ve světlém odstínu, stejně budou provedeny pilíře mezi okny. Stavební řešení Dům bude postaven jako zděná stavba z přesných tvarovek systému Heluz bez dodatečného zateplení na železobetonových základových pasech. Střecha domu je navržená bez přesahů, hřeben střechy je umístěn asymetricky, sklon střechy je 17°a 26°. Střešní krytina sedlové střechy je navržená plechová falcovaná v šedém odstínu, střecha plochá bude pokryta extenzivní zelení.