ČERNÁ ARCHITEKTURA

NOVOSTAVBA RODINNÉHO DOMU V ŽAROŠICÍCH

STUDIE: 2016 / PROJEKT: 2017 / ve výstavbě / SPOLUPRÁCE: Ing. Petr Zelinka, Bc. Vít Burian / INVESTOR: soukromá osoba

Koncept

Požadavkem klienta bylo navrhnout přízemní dům, požadavek obce je umisťovat v této lokalitě domy se sedlovou střechou s min. sklonem 30°. Jelikož jsme se chtěli vyhnout klasickému a v této oblasti hojně používanému tvaru domu – tzv. bungalovu, což je rozložitý přízemní dům se sedlovou střechou s mírným sklonem a s velkými střešními přesahy, byl navržen dům, který v uliční části vychází z tradiční venkovské zástavby. Základní hmota domu má podlouhlý obdélníkový tvar, střecha je sedlová s hřebenem orientovaným rovnoběžně s komunikací a se dvěma štíty. Směrem do zahrady na jižní stranu je základní hmota domu rozšířena o dva předsazené různě dlouhé kubusy, které na bočních fasádách plynule přecházejí ze základní hmoty domu se sedlovou střechou. Tyto dvě části domu mají střechu plochou s atikou, která navazuje na oplechování štítu sedlové střechy a dům tak z venku působí kompaktně.
Do domu se vchází přes kryté závětří do prostorné předsíně, která je propojená s garáží. Páteří domu je podélná dlouhá chodba, která propojuje všechny části domu a zároveň odděluje část pobytovou od zázemí. Ve východní předsazené části domu je umístěná prostorná kuchyně s jídelnou, za jídelnou se nachází směrem do zahrady orientovaný obývací pokoj. V pravé části domu je umístěna klidová část – ložnice a pokoj pro hosty jsou orientovány svými okny do ulice, dva dětské pokoje se nacházejí ve druhé předsazené části domu a jsou tak orientovány směrem do zahrady. Průběžná chodba je ukončena velkým oknem orientovaným na východ a tak je do této části domu přivedeno dostatečné množství světla. Na východní stranu je také orientovaná koupelna a uprostřed dispozice se nachází prostorná šatna. Z chodby je také přístupné samostatné wc a technická místnost.
Mezi oběma předsazenými částmi vzniklo příjemné a před ostrým jižním sluncem chráněné atrium, do kterého svými velkými okny ústí část chodby a jídelna. Atrium je určeno k venkovnímu posezení, dřevěná terasa pak dále pokračuje až před velká okna z obývacího pokoje. Terasa je v místě atria částečně krytá dřevěnou pergolou, která se v budoucnu plánuje nechat porůst popínavou zelení.